А як саме? Своїми міркуваннями щодо цього питання з кореспондентом «Здоров’я і довголіття» поділився фітотерапевт Олександр Левицький.
Хоча б коротенько про цілительську діяльність Олександра Левицького. Ось лише один документалізований епізод з його лікувальної практики — витяг з аналізу результатів обстеження хворої П. у клініці Інституту онкології:«Загальний стан тяжкий. Виснажена, пересувається лише зі сторонньою допомогою. Огида до їжі. Випорожнення — один раз на тиждень. За даними фіброгастроскопії — рак шлунка… Виписана додому для симптоматичного лікування». Це — мовою медицини. А якщо популярно — виписана помирати. Рідні вирішили боротися за життя хворої до кінця. Звернулися до фітотерапевта Олександра Левицького. З допомогою створеного ним препарату — набору лікарських трав — лікував довго і терпляче. Через три місяці той же професор з інститутської клініки занотовував результати повторного обстеження: «Загальний стан значно поліпшився. Нормалізувалися апетит і випорожнення. З’явився інтерес до життя. Пальпаторно пухлина не визначається».
На рахунку цілителя — понад 30 вилікуваних жінок із задавненим раком молочної залози.
— Олександре Олексійовичу, на відміну від багатьох інших цілителів-фітотерапевтів Ви не лише лікуєте, а й маєте великий досвід профілактики онкозахворювань. То що Ви могли б порадити нашим читачам, аби вони були в змозі запобігти небезпечним недугам?
— На жаль, профілактику, і не лише онкозахворювань, у нас занедбано. Нею ми по-справжньому не займаємося. До лікаря наші хворі звертаються, коли припече, тобто запізно. Тоді як належно налагоджена профілактика могла б різко знизити рівень онкозахворювань, один із найвищих у Європі.
— Наскільки мені відомо, Ви впродовж багатьох років шукали надійні засоби не лише лікування, а й запобігання онкозахворюванням. Вивчали лікарську флору Індії, Китаю, Алтаю в Росії, а в нас в Україні — в Карпатах, регіоні, що здавна славиться цілющими травами…
— Поряд з більш-менш відомими мене зацікавили й були перевірені й такі екзотичні рослини, як мандрагора, петрів хрест, акамада індійська, аеланд китайський та низка інших. Стежив за науковою літературою з метою можливого застосування в онкології сировини для рослинних ліків. Окрім широко відомих, досліджуються нові й нові рослини. Встановлено, зокрема, що капуста броколі здатна знизити ризик розвитку онкозахворювань. Блокує гени, які сприяють утворенню пухлин, і в той же час активізує так звані протиракові гени. Наука розкриває нові й нові корисні властивості рослин, які досі й не вважалися цілющими, лікарськими, а просто їстівними. Ось хоча б такий популярний у нас помідор. Цей овоч містить каротин — провітамін А, здатний нормалізувати стан слизової оболонки травного тракту та інших органів. Виражені протиракові властивості мають усі овочі червоного та жовтого забарвлення. Висновок напрошується сам собою — ці дари природи мають бути постійно в раціоні харчування.
— Олександре Олексійовичу, як людина скромна, Ви нічого не сказали про створений Вами новий протираковий засіб, на якого отримали й патент Державного патентного відомства — препарат Левицького. На основі яких рослин його розроблено, які його властивості?
— Це є результатом багаторічної роботи. Довелося побувати в багатьох екологічно чистих регіонах не лише України, а й далеко за її межами, дослідити, випробувати десятки цілющих рослин, визначити найперспективніші, обрати оптимальний набір, вивчити поєднану дію компонентів. Досліджували ретельно самі рослини, їх корені, іноді й кору. Це була копітка робота. Випробовували тридцять два види рослин, більшість відкинули, лишилося дванадцять, це зазвичай маловідомі трави. Але праця не була марною — препарат виявився досить ефективним, особливо для лікування і профілактики раку молочної залози в жінок.
— Які переваги засобів рослинного походження над препаратами хімічного синтезу?
— На відміну від ліків хімічної природи, таких поширених нині, рослинні не дають небезпечних для здоров’я побічних реакцій, не шкодять органам і системам організму хворого. Ця перевага дуже важлива й у післяопераційний період, коли організм особливо ослаблений, і в разі профілактичного застосування ліків.
— Воістину рослинна скарбниця природи невичерпна…
— Цілющі властивості трав вивчено ще далеко не повністю. Ось хоча б широковідомий чистотіл. Про нього знають, як про ефективний протимікробний засіб, а, як виявилось, чистотіл здатний також уповільнювати розвиток злоякісних новоутворень, діючи на ракові клітини. Лікарські можливості цієї рослини досліджують учені. А ще відомі у народі вербена лікарська, омела, багно звичайне, спориш, чага. Як засвідчують дослідження, ці рослини також стануть у пригоді онкологам — і лікувальникам, і профілактикам. Фітотерапевтів, а останнім часом і науковців, котрі шукають нові лікувальні та профілактичні засоби в рослинному царстві, зацікавили й менш відомі екзотичні рослини, такі як мандрагора, акамада індійська та інші. Міг би проводити перелік цілющих рослин протиракового спрямування, але практично це мало що дасть пересічному читачеві, оскільки трава — це лише основа, над якою ще потрібно працювати й працювати фахівцеві: визначити оптимальні набори, розробити рецептуру, підготувати рекомендації щодо застосування та інше.
— А тепер торкнімося способу життя, від чого, як відомо, великою мірою залежить здоров’я кожного. На що слід було б звернути увагу, аби людський організм зміг вчинити належний опір онкозахворюванням?
— Спершу повторю кілька відомих істин. Хотілося вже вкотре нагадати нашим шановним співвітчизникам про велику шкоду куріння — про це говоримо десятиліттями, хоч, на жаль, і без належних результатів. Серед затятих курців рак передміхурової залози виникає майже вдвічі частіше, аніж серед тих, котрі не курять. У мене викликає велике занепокоєння наша молодь, покоління, що підростає. На кожному кроці зустрічаємо юнаків і навіть підлітків, у лівій руці котрих пляшка, а у правій — сигарета, а в дівчат — пляшка пива і та ж сигарета. У школярів поширені пепсі та кока-кола — на думку багатьох підлітків, то є ознакою їхньої «крутості». Розвиткові онкопатології сприяють і стреси, не ті, випадкові, епізодичні, а постійні, хронічні: у робочий час — на роботі, увечері — вдома, нервова система виснажується.
— На жаль, у нас традиційно недооцінюється і роль харчування як чинника ризику онкозахворювань…
— Так, незбалансоване харчування відчиняє ворота перед пухлинним процесом, призводить до надмірної інтоксикації травного тракту, послаблення імунної системи, до виникнення раку товстої і прямої кишок, інших органів черевної порожнини. Не стану заглиблюватися в теорію, дам певні практичні поради, підтверджені науковими дослідженнями. А саме: зважити на негативну роль тваринних жирів, які, сполучаючись із жовчю, можуть спричинити канцерогенний ефект. Альтернативою таким жирам може бути олія.
Нагадую відоме: жирні свинина і яловичина небажані, кориснішим для організму є м’ясо біле, пташине, воно легше для травного тракту. М’ясний продукт має бути натуральним, а не консервованим, насиченим небажаними для організму консервантами, стабілізаторами, барвниками. Маємо врахувати, що і рослинні продукти можуть забезпечити білковий баланс. До того ж з віком потреба в білках зменшується. Аби мінімізувати ймовірність розвитку онкозахворювань органів черевної порожнини, а саме ці локалізації поряд з легеневими є найпоширенішими в онкології, я б радив м’ясоїдам повернутися обличчям до натуральних продуктів рослинного походження. Овочі, фрукти багаті на вітаміни, вони є прийнятнішими для травного тракту і не лише не зашлаковують, не інтоксикують цей тракт, а очищають його від шкідливих токсинів, забезпечують нормальну мікрофлору. Як і молочнокислі продукти.
— Олександре Олексійовичу, а як Ви з погляду профілактики захворюваності дивитеся на такий парадокс фармакотерапії: ліки, які мали б допомогти хворому видужати, діють навпаки, пригнічуючи імунну систему?
— Ліки — це як та палиця з двома кінцями: щось зцілюють, а чомусь і шкодять. Маю на увазі побічні реакції фармацевтичних засобів. У плані профілактики: ратую за контрольоване, продумане, обґрунтовано мінімальне застосування ліків хімічної природи, особливо антибіотиків.
— Але ж нині з антибіотиками стикаємося не лише в їх чистому вигляді, тобто у складі лікарських засобів, вони містяться і в багатьох продуктах харчування, що пов’язане з їх відповідною обробкою чи процесом виготовлення, як, наприклад, продукції птахівництва…
— На жаль, є і така проблема. Отож нашим співгромадянам потрібно бути обережними, уважними і в цьому питанні, обмірковувати, що купуєш на ринку. За нинішніх умов бажано було б періодично звертатися й до лікаря-імунолога, стежити за імунним статусом організму, оскільки від цього великою мірою залежить і опірність організму до онкозахворювань. Постійний контроль лікаря особливо необхідний для осіб з так званими передраковими захворюваннями: це хронічний гастрит, коліт, бронхіт, поліпи в товстій кишці та сечовому міхурі, процеси пухлиноподібного характеру в молочній залозі. Цей контроль лікаря потрібен для своєчасного виявлення раку — на жаль, це гостра проблема нашого населення, не схильного систематично перевіряти стан свого здоров’я, за що воно дорого розплачується. Потрібно пам’ятати, що в разі діагностики раку на першій і другій стадіях, тобто раннього виявлення, хворобу можна вилікувати у 80 випадках зі 100. Отож ще раз хочеться наголосити: своєчасне виявлення, лікування її у стані передраку — це один із найважливіших заходів профілактики онкозахворювань.
Василь КАЛИТА, «Ваше здоров’я», 47 (972)